uage'); jimport( 'joomla.utilities.string' ); ?>
Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:1101) in /libraries/joomla/session/session.php on line 407

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /includes/framework.php:1101) in /libraries/joomla/session/session.php on line 407

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:1101) in /libraries/joomla/session/session.php on line 410
Wymiana polsko-niemiecka ogolnie
Strona główna Wymiana uczniów

User Menu

Kto jest na stronie.

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj650
mod_vvisit_counterWczoraj2407
mod_vvisit_counterW tym tygodniu3057
mod_vvisit_counterW tym miesiącu33633
mod_vvisit_counterWszystkie1992845

 
 

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

 

Udział w polsko-niemieckiej wymianie uczniów niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, do których można zaliczyć: poznanie bliżej kraju swoich najbliższych sąsiadów, ich kultury, mentalności, ale przy okazji również zwiedzenie licznych atrakcji turystycznych. Wspólne działania mają na celu zintegrować młodzież z Niemiec i Polski, a także umożliwić im zapoznanie się z typowym dniem codziennym w kraju sąsiada. Często nawiązują się wtedy przyjaźnie trwające wiele lat.  Nieoceniona jest także możliwość kontaktu z żywym językiem obcym. Poprzez udział w wymianie uczniowie mają okazję sprawdzić, poprawić i pogłębić swoje umiejętności językowe, co najczęściej wpływa na wzrost ich motywacji do nauki języka obcego. Udział w wymianie pozwala także na pozbycie się wielu uprzedzeń i stereotypów wynikających często z niewiedzy. Istotnym elementem wymiany jest również promocja szkoły oraz regionu na arenie międzynarodowej.

Biorąc pod uwagę wiele zalet wynikających z takiego przedsięwzięcia,  nauczyciele języka niemieckiego w Gimnazjum Nr 9 w Szczecinie dążyli do nawiązania współpracy polsko-niemieckiej, co wcale nie było łatwą sprawą. Po kilku próbach udało się ją sfinalizować z Burgenland-Gymnasium in Laucha an der Unstrut (strona internetowa szkoły: www.gymnasium-laucha.de).  Współpraca ta została zapoczątkowana z inicjatywy pani Edyty Jędrzejewskiej, która za pośrednictwem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży nawiązała kontakt ze szkołą w Niemczech również poszukującej partnera do współpracy. W związku z powyższym, w maju 2012 r.  przyjechała do naszego gimnazjum z wizytą studyjną delegacja ze szkoły w Laucha w Niemczech (Saksonia-Anhalt).  Podczas tego spotkania zostały ustalone szczegóły współpracy i plan pobytu uczniów naszej szkoły w Niemczech.

 


ROK SZKOLNY 2017/2018

 

TRZECIA WIZYTA UCZNIÓW Z BURGENLAND GYMNASIUM W LAUCHA
W XVI LO / GIMNAZJUM NR 9 W SZCZECINIE

Szóste spotkanie uczniów podczas wymiany polsko-niemieckiej, a trzecie w naszej szkole, odbyło się w dniach 28.01.-1.02.2018 r. Do Szczecina przybyła 10-osobowa grupa uczniów z Niemiec ze swoimi opiekunkami. Większość z nich znała się już z naszymi gimnazjalistami, ponieważ gościła ich w maju 2017 roku w Niemczech. Tym razem gospodarzami spotkania byli polscy uczniowie i ich rodzice, którzy, wraz z koordynatorką wymiany w naszej szkole, panią Edytą Jędrzejewską, postarali się, aby pobyt naszych sąsiadów zza Odry był dla nich ciekawym i ekscytującym przeżyciem. Pięciodniowa wizyta w Szczecinie przebiegała w przyjaznej atmosferze i wszyscy uczestnicy wymiany byli zadowoleni z udziału w tym przedsięwzięciu.

 zobacz relację z wydarzenia


ROK SZKOLNY 2016/2017
 O tym, że „podróże kształcą”, wiadomo nie od dziś. To hasło przyświeca cyklicznej współpracy polsko –niemieckiej Gimnazjum nr 9 w Szczecinie z Burgenland-Gymnasium w Laucha w Saksonii-Anhalt.
Trzecia wizyta uczniów naszej szkoły w Niemczech, wraz z nauczycielami, panią Edytą Jędrzejewską i panem Marcinem Różańskim, odbyła się terminie 15-19.05.2017 r. Grupa polsko-niemiecka od początku bardzo dobrze się zintegrowała i porozumiewała, więc program wymiany zrealizowany został w miłej i przyjaznej atmosferze.
Po przybyciu na miejsce, nasi niemieccy partnerzy przygotowali serdeczne powitanie. Po odpoczynku i posiłku (nazwy potraw były w języku polskim!), zwiedziliśmy goszczącą nas przez najbliższe dni placówkę. Uczestnicy wymiany wymienili się także przygotowanymi dla siebie upominkami.
    We wtorek, 16 maja, grupa polsko-niemiecka, po wyczerpującej wędrówce, miała okazję uczestniczyć w zajęciach koła szybowcowego Gimnazjum w Laucha. Widok z lotu ptaka (około 500 m nad ziemią) wszystkim „lotnikom” zapierał dech w piersiach.
Kolejny dzień przygód uczestników wymiany polsko-niemieckiej upłynął pod znakiem wędrówki z Lauchy do Freyburga. Trasa licząca 7 km była okazją do podziwiania okolicznej przyrody i poznania historii tutejszego młyna pracującego tradycyjną metodą, co jest w obecnych czasach unikatowe. Następną atrakcją tego dnia było zwiedzanie szkolnej winnicy naszych partnerów. Najlepsi absolwenci Gimnazjum w Laucha mają prawo do zasadzenia tam swojego winnego krzewu oraz do umieszczenia na murze winnicy tabliczki ze swoim nazwiskiem.
W czwartek nasi niemieccy partnerzy zorganizowali dla nas spacer po okolicy, aby pokazać zabytki Lauchy. Przygotowali krótkie wystąpienia w języku angielskim, które przybliżały historię tutejszego kościoła St. Marien z XV wieku, ratusza z XVI wieku i murów miasta o długości 1112 m. Po wspomnianej świątyni oprowadził nas tutejszy kantor, który zagrał krótki koncert na zabytkowych organach. Finałem dnia była wizyta w Muzeum Dzwonów, gdzie poznaliśmy tajniki ludwisarstwa.
W piątek, 19 maja, nastąpił czas podsumowań. Grupy uczniów pracowały nad plakatami, przygotowaniem fotorelacji oraz pisemnego sprawozdania z wymiany. Po ostatnim wspólnym posiłku, nadszedł smutny czas pożegnania…

Wizyta uczniów z Niemiec w naszym gimnazjum i przyszłym XVI LO została wstępnie zaplanowana  na początek marca 2018 roku. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji!

Realizacja polsko – niemieckiej wymiany jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży, udzielanemu za pośrednictwem Euroregionu Pomerania.

Koordynatorka wymiany: Edyta Jędrzejewska
 


 ROK SZKOLNY 2015/2016
CZWARTE SPOTKANIE UCZNIÓW
W RAMACH WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ
GYMNASIUM IN LAUCHA AN DER UNSTRUT
Z GIMNAZJUM NR 9 W SZCZECINIE


    W bieżącym roku szkolnym minęły cztery lata współpracy Gimnazjum nr 9 w Szczecinie z Gymnasium in Laucha an der Unstrut. Dwukrotnie to my odwiedziliśmy Saksonię-Anhalt, dwukrotnie też gościliśmy niemieckich uczniów w Szczecinie.
    Ostatnia taka wizyta odbyła się w dniach 21 - 25. 09. 2015 r., kiedy do naszego miasta przybyły panie Sabine Coors i Gabriela Wutke z grupą kilkunastu swoich uczniów. Większość z nich już znała naszych gimnazjalistów, ponieważ gościła ich w swoich domach przed rokiem. Tym razem gospodarzami spotkania byli polscy nastolatkowie, którzy wraz ze swoimi rodzicami i panią  Edytą Jędrzejewską -  germanistką i szkolną organizatorką wymiany - dołożyli wszelkich starań, by nasi niemieccy koledzy czuli się tu dobrze. Pięciodniowa wizyta w Szczecinie przebiegała w tak przyjaznej atmosferze, że aż trudno było się rozstawać...

Przebieg wymiany przedstawiał się następująco:
21.09.2015 – poniedziałek
    Goście zza Odry przyjechali do nas w godzinach południowych. Po przywitaniu, zapoznaniu się z projektem „Ślady niemieckie w Szczecinie”i otrzymaniu rozmówek polsko-niemieckich oraz map Szczecina, cała grupa polsko-niemiecka udała się na obiad do stołówki szkolnej. Już wtedy zauważyć można było, z jaką łatwością (choć nie zawsze werbalną) polscy i niemieccy uczniowie porozumiewają się ze sobą. W drodze do domów przyjaźnie były już prawie zawiązane...
    Po południu spotkaliśmy się w Filharmonii im. M. Karłowicza. Po tym imponującym obiekcie oprowadzała nas pani przewodnik. Następnie udaliśmy się na spacer po Wałach Chrobrego, by zakończyć wspólne wyjście w Kaskadzie. W tak krótkim czasie niemieccy goście mogli więc zetknąć się ze szczecińską kulturą, historią, rekreacją i... konsumpcjonizmem. Wszystko to zrobiło na nich niemałe wrażenie, ponieważ sami pochodzą z niewielkiego miasta.
22.09.2015 - wtorek
    Ten dzień poświęciliśmy zwiedzaniu Szczecina i Stettina, szlifowaniu języka niemieckiego i... polszczyzny. Nasze poszukiwanie tożsamości i śladów niemieckich miasta wiodło przez następujący szlak: Brama Portowa, Kamienica Loitzów, Pałac Pod Globusem, Katedra Św. Jakuba, Stare-Nowe-Miasto z Ratuszem Staromiejskim - wizyta w Muzeum Historii Miasta Szczecina, Zamek Książąt Pomorskich. Poszczególne zabytki były przedstawiane przez polskich uczniów w języku niemieckim, do czego, oczywiście, byli zobowiązani wcześniej przygotować się.
    Po zwiedzaniu miasta zasłużyliśmy na małą przerwę w Galaxy, a następnie w „Słodkiej cytrynce” odbyły się warsztaty polegające na wyrabianiu lizaków. Zabawy było co nie miara.
Ostatni punkt programu to spacer do Parku Kasprowicza oraz przynależącego do niego - Teatru Letniego i Różanki. Słoneczna, wczesnojesienna aura uświetniła nasz spacer po tym pięknym miejscu. Niemieccy koledzy nie byli zaskoczeni, że Jasne Błonia to duma szczecinian i jedno z obowiązkowych miejsc weekendowych spacerów...
23.09.2015 - środa
    Rankiem pojechaliśmy pociągiem do Międzyzdrojów, gdzie przy ciepłej i słonecznej pogodzie mogliśmy wylegiwać się na plaży. Panująca tam atmosfera pozwalała wątpić, że oto mamy pierwszy dzień kalendarzowej jesieni.
    W Międzyzdrojach zwiedziliśmy również wioskę rybacką, promenadę gwiazd i pobliskie pomniki. Wielu emocji dostarczył nam seans w kinie 7D, po którym nastąpił pyszny obiad w „Willii 777”. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy wieczorem do Szczecina.
24.09.2015 - czwartek
    Dzień zdominował pobyt w szkole. Na początku uczniowie uczestniczyli w lekcji, która została przygotowana przez pana Marcina Różańskiego specjalnie na tę okazję. Temat zajęć brzmiał: „Niemcy, Polacy, szczecinianie – skomplikowana historia pewnego miasta”. Lekcja przebiegała w bardzo miłej atmosferze, a przygotowane zadania miały pokazać naszym gościom bogatą, lecz i trudną historię Szczecina. Ta lekcja wiele nas nauczyła; niektórzy niemieccy nastolatkowie to właśnie te 45 minut całego tygodnia uznali za najbardziej inspirujące. Podsumowaniem zajęć było przeprowadzenie gry integracyjnej, która wymagała od uczestników nie tylko umiejętności współpracy, ale także zdolności manualnych – było przy tym wiele śmiechu i zabawy!
    Następnie uczniowie wraz ze swoimi polskimi kolegami udali się na lekcje według szkolnego planu zajęć. Natomiast po wspólnej lekcji na basenie zjedliśmy obiad w szkolnej stołówce. Po wizycie w gimnazjum udaliśmy się na Cmentarz Centralny. Tu nie zabrakło miejsca na refleksję, którą sprowokowało wysłuchanie historii tej ogromnej polsko-niemieckiej nekropolii. Podczas gdy pan przewodnik mówił, uczniowie rozpoczęli rywalizację, przystępując do gry miejskiej. Podzieleni na cztery grupy zdobywali wiedzę o najważniejszych pomnikach i roślinności szczecińskiego cmentarza. Na zakończenie nikt nie został pominięty przy rozdawaniu nagród.
    Po popołudniu z inicjatywy rodziców zostało zorganizowane ognisko w Smętowicach. Było smacznie, głośno, wesoło, a nawet można by zaryzykować stwierdzenie - bratersko. Tu młodzi Niemcy i Polacy mogli spędzić niemalże ostatnie chwile razem...
 25.09.2015 - piątek
    Spotkaliśmy się w szkole o 9, by w polsko-niemieckich parach wykonać prace plastyczne na temat zabytków i innych atrakcji Szczecina. O godz. 10 zostaliśmy zaproszeni przez panią Dyrektor na słodki poczęstunek. W tym czasie uczniowie zaprezentowali swoje obrazy i kolaże, które okazały się naprawdę imponujące! Pani Jędrzejewska przeprowadziła ewaluację nt. słabych i mocnych stron wymiany. Wyniki były bardzo pozytywne. Na koniec została przeprowadzona gra „na pamiątkę", która polegała na wypisaniu na plecach innych osób samych ich pozytywnych cech. Była to bardzo przyjemna i wzruszająca aktywność.
    I w końcu nastąpił moment pożegnania – łzom żalu i pożegnalnym uściskom nie było końca! Wszyscy młodzi Polacy i Niemcy jednoznacznie stwierdzili, że udział w tego typu przedsięwzięciu jest dużym przeżyciem. To cenne doświadczenie pozwala odkryć inną kulturę, poznać nowych kolegów; przypomina, jak istotna jest znajomość języków obcych.
    No cóż, już za rok znowu będziemy szlifować niemieckie słówka, tym razem w Saksonii-Anhalt!
    Realizacja polsko – niemieckiej wymiany jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu, jakie koordynatorzy otrzymują z Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, udzielanej za pośrednictwem Euroregionu Pomerania.

Koordynatorka wymiany: Edyta Jędrzejewska
 

 


 Zobacz wymiana 2012

 

Zobacz wymiana 2013


Zobacz wymiana 2014

 
Gimazjum nr 9 wSzczecinie Template by Ahadesign